Schvaľovanie konopného lieku Epidiolex v USA bude rýchlejšie

Foto: WEB
Konopkar, 7. júna 2014

Konopný extrakt od britskej spoločnosti GW Pharmaceuticals na liečbu ťažkej detskej epilepsie bude zrýchlene schválený cez systém schvaľovania liekov USA.

Spoločnosť momentálne testuje svoj liek Epidiolex na deťoch so vzácnou ale oslabujúcou formou detskej epilepsie nazývanou Dravetovej syndróm. Deti s touto chorobou nereagujú na žiadne dostupné lieky na epilepsiu.

Americká Správa pre potraviny a lieky (FDA) udeľuje status zrýchleného schvaľovania lieku v prípade, že neexistuje alternatívna efektívna liečba, alebo ak má daný liek sľubnejší liečebný účinok ako ostatné na trhu. Lieky s týmto statusom sú rýchlejšie klinicky testované a schvaľované. Epidiolex je už teraz testovaný a predpisovaný siedmimi detskými špecialistami naprieč USA potom, čo tento liek dostal status „sirotský liek”, čo v USA znamená liek, ktorý lieči chorobu, ktorou trpí menej ako 200 000 ľudí. Podľa dostupných informácií je okolo 5 400 pacientov s Davetovej syndrómom v USA a 6 710 v Európe.

Aktívna zložka lieku Epidiolex je extrakt z konope nazývaný cannabidiol (CBD), ktorý nespôsobuje high. GW Pharmaceuticals vyrába svoje vlastné konope s medicínskou kvalitou na tajnom mieste v južnom Anglicku.

Generálny riaditeľ spoločnosti Justin Gover povedal, že zrýchlený status zabezpečí „významnú dodatočnú podporu” pre napredovanie Epidiolexu cez klinické testy. Dodal, že GW Pharmaceuticals plánuje väčšie klinické testy na deťoch s Dravetovej syndrómom v druhej polke tohto roka.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím