Odparovanie nad spaľovanie, I. časť

Foto: WEB
Konopkar, 7. júna 2014

Už mnohé domorodé civilizácie sa od čias staroveku snažili o čo najviac výživné a blahodarné spracovanie bylín. Vysvetlíme Vám viac v prvej časti nášho vaporizačného špeciálu.

Technika odparovania bylín sa okrem svojej ekonomickej výhody vyznačuje pozitívnymi medicínskymi a chuťovými vlastnosťami. Už údajne kráľovná Kleopatra používala výhrevnú fajku z odolného skla – predchodcu vaporizérov.

Vaporizácia je naďalej zatiaľ pomerne málo preferovaná, i keď nie o moc zložitejšia a nákladnejšia metóda oproti škodlivému fajčeniu. Taktiež na rozdiel od klasického fajčenia nespôsobuje pasívne fajčenie, čo znamená i vyššiu ohľaduplnosť voči okoliu. Kľúčovým zariadením je termoregulačný mechanizmus udržujúci ideálnu teplotu, ktorá sa pri konope ideálne pohybuje medzi 180-200 stupňoch Celzia. Vyššia teplota, ktorá vzniká pri fajčení (zhruba 500-700 stupňov Celzia), už spaľuje a degraduje rastlinný materiál. Výsledný produkt je jedovatý, karcinogény a známy ako decht. Vaporizácia je však oproti tomu proces prebiehajúci za prítomnosti kyslíku a bez prítomnosti dechtu a spáleného materiálu.

Zachovanie prirodzenejšieho súboru látok taktiež zahŕňa someliérsky aspekt – para prináša intenzívnejšiu a hlavne prirodzenejšiu chuť byliny, na rozdiel od dymu či alkoholu, ktoré ju prebijú.

Taktiež para nezanecháva zápach v oblečení a nevplýva negatívne na zubnú sklovinu.

Prijateľná teplota (okolo 200 stupňov Celzia) umožní z byliny odpariť blahodarné látky bez toho, aby samotnú bylinu (jej plod či listy) úplne zničila. 

Tým pádom ju to vlastne len zohreje. Väčšinu odparovateľných látok odparí, avšak bylina samotná sa dá (na rozdiel od popolu) ešte ďalej využiť. V prípade konopy indickej buď na výrobu tinktúr, mastí alebo ako hnojivo či kompost do záhrad (pričom sa samozrejme percentuálny obsah kanabinoidov po vaporizácii v konope zníži).

Pri vare (v podobe čaju) sa z konopy tiež uvoľňujú látky, avšak THC sa oveľa viac uvoľňuje vaporizáciou, či rozpustením v tukoch.

 

Kvalitné vaporizéry môžete kúpiť tu.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím