Z histórie konope

Foto: Web
Konopkar, 2. júna 2014

Ako je možné, že rastlina ktorá sa tak ľahko pestuje a má mnohé využitia od doby, kedy bola prvýkrát pestovaná v Číne okolo roku 6000 pred nl, sa stala nelegálnou?

Dokonca aj pôvodná Deklarácia nezávislosti bola napísaná na konopnom papieri. V 17. a 18. storočí sa konopné vlákna používali na plachty a laná námorných plavidiel. Na začiatku 20. storočia bolo ručné spracovanie konope príliš namáhavé a pomalé, a tak nedokázalo súťažiť s ostatnými priemyselnými odvetviami a rastúcim využívaním strojov.

Po vypuknutí 1. svetovej vojny nemecký imigrant žijúci v Kalifornii George Schlichten vynašiel a úspešne otestoval 1. konopný dekortikátor, ktorý dokázal mechanicky zbaviť konope jeho vlákna rýchle a účinne.

Kolegovia vtedajšieho amerického novinového magnáta EW Scrippsa prejavili záujem na využitie tohto dekortikátora na 100 akrovom konopnom pozemku blízko San Diega, využívaného ako zdroj papiera pre nakladateľstvo Scripps. Vtedajšia ekonomická situácia a vojna však tento plán zmarili.

V 30. rokoch 19. storočia edície Popular Mechanics and Mechanical Engineering tvrdili, že z konope by sa mohol stať miliardový priemysel práve vďaka konopnému dekortikátoru, ktorý aj keď vyzeral ako nový vynález, existoval už asi od roku 1917.

Tieto znovu sa objavujúce titulky mohli motivovať priemyselných a bankových magnátov prepojených na Rooseveltovu administráciu natoľko, aby sa zbavili konopnej hrozby ohrozujúcej ich vlastné záujmy. Práve to údajne viedlo k zákonu o dani z marihuany z roku 1937, čo bol aj prvý krok v ničení konopného priemyslu.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím